iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl
Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama Rynku Pracy

Polub nas na Facebook
Reklama w Gazecie InternetowejInformator Budowlany

Reklama w Gazecie Internetowej

Z powiatu

Zawiesili pierwsze budki

2017-11-10 09:57:06

Wczoraj ruszyła akcja rozwieszania budek lęgowych na terenie Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej. Patronuje jej starosta kaliski Krzysztof Nosal. Akcja odbywa się w ramach projektu Działania edukacyjne upowszechniające zachowania przyjazne środowisku pn. „Tajemnice przyrody Wielkopolski” na terenie Województwa Wielkopolskiego – konkursy, publikacja i akcja rozwieszania budek” realizowanego przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej. Inauguracja odbyła się w Leśnym Centrum „Las Winiarski” w Kaliszu.

W ramach akcji leśnicy z nadleśnictw z Kalisza, Grodźca, Gołuchowa i Taczanowa przeprowadzają lekcje przyrody o ochronie ptaków, uczą jak montować budki lęgowe, gdzie najlepiej je wieszać i jakim gatunkom one służą. 
 
 
-Należy pamiętać, że budki lęgowe nie zastąpią naturalnych dziupli lęgowych. Są one jednak koniecznością w miejscach, gdzie nie ma naturalnych dziupli lub ich ilość jest niewystarczająca. Widać, że są one zasiedlane, często mieszkają w nich oprócz ptaków również pszczoły, trzmiele czy myszy – mówi Mirosław Niczyporuk, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz.
 
 
-Każda akcja budująca w dzieciach zachowania proekologiczne jest warta wsparcia, dlatego starosta kaliski Krzysztof Nosal objął patronatem te wydarzenia, a młodzi mieszkańcy naszego powiatu będą mieli ciekawą lekcję przyrody i postaw proekologicznych- mówił wicestarosta kaliski Jan Adam Kłysz. 
 
 
-W ramach akcji rozwieszonych zostanie 150 budek lęgowych. To już trzeci rok akcji, która doskonale sprawdza się w terenie, bo dzieci otrzymują praktyczną lekcję przyrody. W 2015 roku rozwiesiliśmy na terenie Wielkopolski 150 budek lęgowych, w 2016 roku kolejnych 100 budek i w tym roku do lasów, ogrodów i parków trafi kolejne 150 budek lęgowych, by promować pozytywne zachowania związane z ochroną środowiska - informuje Wioletta Przybylska prezes stowarzyszenia.
 
 
W ramach projektu powstanie album „Tajemnice przyrody Wielkopolski” w którym pojawią się zdjęcia fauny i flory lasów Wielkopolski wykonane przez uczestników konkursu fotograficznego. To będzie już szósta publikacja wydawana przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej. Do tej pory ukazały się albumy pn. „Skarby Wielkopolski, „Ukryte bogactwo rezerwatów przyrody”, „Cuda Natury w Wielkopolsce” „Wielkopolska z lotu ptaka”  oraz „Bogactwo lasów Wielkopolski”.
 
 
Drugi konkurs jaki został zorganizowany w ramach projektu to „Dbajmy o przyrodę Wielkopolski” i polegał na organizacji zbiórek jak największej liczby kasztanów i żołędzi dla zwierzyny leśnej. Te dary natury są przysmakiem dzików, saren, jeleni, danieli, a także ptaków: sójek i bażantów. Są bogate w witaminy i substancje odżywcze, dlatego wykorzystywane są do dokarmiania zwierzyny leśnej. 
 
 
Przy Szkole Podstawowej w Nowym Nakwasinie w gminie Koźminek zlokalizowano punkt edukacyjny skierowany głównie dla dzieci i młodzieży, składający się z 5 elementów edukacyjnych  prezentujących m.in. tropy zwierząt, przekroje drzew czy zachowania przyjazne środowisku dotyczące dokarmiania zwierząt. 
 FotorelacjaZapytaj prawnika


Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama Informatora Budowlanego

Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama Informatora Ślubnego


Telefony alarmowe, wsparcia i informacyjne w Kaliszu.


Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama w Gazecie Internetowej

iKalisz.pl reklamy iKalisz.pl reklama w sieci gazet