iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.plReklama w Gazecie Internetowej
Reklama Rynku Pracy

Polub nas na Facebook
Reklama w Gazecie InternetowejInformator Budowlany

Reklama w Gazecie Internetowej

Niedziela
21
październik
2018
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31
Diecezja Kaliska

Wspólne biesiadowanie braci kurkowych

2018-01-09 11:01:00

Zdjęcie: Tadeusz Szmidel
Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie w święto Trzech Króli gościło blisko 120 "kurkowców" z całej Diecezji Kaliskiej. Wśród zaproszonych pojawili się reprezentanci bractw strzeleckich z powiatów ostrowskiego, kaliskiego, kępińskiego, ostrzeszowskiego, krotoszyńskiego i jarocińskiego.

Już od 2000 roku bracia kurkowi z całej diecezji spotykają się 6 stycznia po to, aby wspólnie się pomodlić, prosić o łaskę i błogosławieństwo oraz złożyć sobie życzenia i podjąć plany na nowy rok. Tegorocznym gospodarzem był Pleszew. 

 

Nasze spotkania mają wielowymiarowy charakter. Oprócz tradycyjnej oprawy związanej z obrządkiem kościelnym składamy sobie życzenia, łamiemy się opłatkiem i biesiadujemy. Jest to też okazja do tego, aby bracia kurkowi z całego regionu mieli możliwość spotkać się w jednym miejscu - wyjaśniał Teofil Fengier, sekretarz Bractwa Kurkowego w Pleszewie.

 

Noworoczne spotkanie rozpoczęło się od mszy św. w kościele pw. św. Zbawiciela, której przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. W swojej homilii mówił m.in. o pięknej tradycji Orszaku Trzech Króli, która w tym roku przeszła przez ulice blisko 650 polskich miast pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich".

 

Po mszy wszyscy uczestnicy udali się pod tablicę Jana Pawła II umieszczoną na budynku pobliskiego Domu Pomocy Społecznej, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Potem barwny korowód przeszedł ulicami Pleszewa wprost do Ośrodka Szkoleniowego Kasyno. Tam stery gospodarza przejęło Centrum Kształcenia i Wychowania OHP reprezentowane przez dyrektora placówki Krystiana Piaseckiego i jego zastępcę - Wiesławę Wawroską.

 

Bardzo nas cieszy, że mogliśmy gościć przedstawicieli bractw kurkowych z całej diecezji. To też szansa dla naszej młodzieży, aby poznać historię organizacji i dowiedzieć jak najwięcej o jej tradycji. Z tej też okazji podopieczni z naszego centrum wspólnie z dziećmi z przedszkola z ZSP nr 3 Pleszew im. Powstańców Wielkopolskich i uczniów z zaprzyjaźnionej Szkoły Muzycznej przygotowali specjalny program artystyczny, który spotkał się z gorącym przyjęciem wśród uczestników spotkania - podkreślał Krystian Piasecki, dyrektor CKiW.

 

Historia bractw kurkowych w Polsce zaczęła się w średniowieczu. Wiele z nich miało burzliwe losy, jednak po reaktywacji zaczęły działać na rzecz lokalnych społeczności i przywracać dawne polskie tradycje.
FotorelacjaZapytaj prawnika


Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama Informatora Budowlanego

Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama Informatora Ślubnego


Telefony alarmowe, wsparcia i informacyjne w Kaliszu.


Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama w Gazecie Internetowej

iKalisz.pl reklamy iKalisz.pl reklama w sieci gazet