iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.

Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostkiiPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie
Kalisz

Przyjechali z Naddniestrza

2019-02-08 08:02:00

Czteroosobowa delegacja z rejonu Kamienka w Naddniestrzu, przebywała od soboty w powiecie kaliskim. Tym razem przyjechali przedstawiciele władz.

Z dalekiego Naddniestrza przybyli m.in.: mer miasta i rejonu Kamienka Władimir Bychkov, radny powiatu Kamienka Anatalij Serdun i dyrektor Przedsiębiorstwa Utrzymania Dróg Oleg Kinisnichan. Podczas trwającego cztery dni pobytu, goście odwiedzili urzędy gminne, gospodarstwa rolne, przedsiębiorstwa mające swoje siedziby na terenie naszego powiatu, a także wzięli udział w Święcie Powiatu Kaliskiego. W organizację wizyty włączyło się także Towarzystwo Kulturalne "Echo Pyzdr".

Zamieszkiwany przez 27 tysięcy osób rejon Kamienka mieści się w Naddniestrzu, w Mołdawii, a jego siedziba administracyjna znajduje się w położonym nad Dniestrem mieście Kamienka. Na tym obszarze mieszka bardzo duży odsetek ludności polskiej. Jest to ściśle związane z faktem, że kiedyś, przed zaborami, przez Naddniestrze przebiegała południowo-wschodnia granica Polski. Mimo upływu wielu lat, wciąż kulywowane są tam tradycje polskości.

 

Powiat kaliski podpisał porozumienie o współpracy z Rejonem Kamienka pod koniec lipa zeszłego roku. Do Naddniestrza udała się wówczas delegacja samorządowców z powiatu kaliskiego, na czele ze starostą Krzysztofem Nosalem. Porozumienie podpisane z mołdawskimi władzami samorządowymi obejmuje m.in.: wymianę doświadczeń w zakresie funkcjonowania samorządu i gospodarki, a także w sferze rolnictwa, ogrodnictwa i sadownictwa. Wspólne działania mają również na celu doprowadzenie do związania kontaktów pomiędzy szkołami z terenu powiatu kaliskiego i rejonu Kamienka, w tym umożliwienie wymiany młodzieży szkolnej. Samorządy chcą wspólnie propagować turystykę i przedsięwzięcia z nią związane, a także prowadzić wymianę kulturalną m.in. dzieci, młodzieży i zespołów ludowych.

 

Poniedziałek i wtorek były dniami bardzo intensywnymi, upływającymi pod znakiem wielu wizyt. Te rozpoczęły się od gminy Ceków-Kolonia, na której terenie znajduje się kilka firm produkujących m.in. metalowe pojemniki magazynowe. To bardzo interesowało gości z Mołdawii, bo na ich terenie, w Rybnicy, działa prężnie działający zakład produkujący wyroby hutnicze. W wizycie uczestniczył m.in. wójt gminy Ceków-Kolonia Mariusz Chojnacki, który nieco później oprowadził członków delegacji po siedzibie miejscowego urzędu.

Następnie, goście z Naddniestrza przenieśli się do gminy Blizanów, w której zwiedzili specjalizujące się w produkcji rozsad warzyw szklarniowych i gruntowych gospodarstwo ogrodnicze Marka Wąsiewicza "Rozsadnik". Wizytę podsumował uroczysty obiad, w którym uczestniczyły władze gminne: wójt gminy Blizanów Sławomir Musioł, kierownik Referatu Inwestycyjnego UG Blizanów i jednocześnie członek Zarządu Powiatu Kaliskiego Janusz Nowak oraz dyrektor GOK w Blizanowie - Stanisław Niklas. Poniedziałkowy dzień podsumowała wizyta w gminie Żelazków, a konkretnie w działającej na jej terenie firmie Elena Kolagenum. O tajnikach funkcjonowania przedsiębiorstwa produkującego naturalny kolegen i liofilizaty opowiadał właściciel Franciszek Siegień.

We wtorek, delegacja z Naddniestrza znów zawitała na tereny gminy Blizanów. Tym razem nasi goście zwiedzili przyjazne progi gospodarstwa rolno-warzywnego Dariusza Kąkola, który wraz z synem dokładnie opowiedział o specyfice prowadzonej działalności, a także zaprosił gości na degustację wytwarzanych przez gospodarstwo produktów. Tuż po tym, delegacja z Mołdawii, udała się do Hurtowni Rolno-Ogrodniczej JANIAK, której pracownicy fachowo wyjaśniali zagadnienia związane z oferowanymi produktami, a także przekazali do wypróbowania naszym gościom nasiona warzyw. Następnie, nasi goście znów pojawili się w gminie Ceków-Kolonia. Członkowie delegacji interesowali się bowiem problematyką związaną z unieszkodliwianiem odpadów komunalnych. Dlatego, kolejnym punktem wizyty był Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw". O szczegółach dotyczących funkcjonowania tego podmiotu opowiedzieli gościom dyrektor zakładu Daniel Tylak oraz z-ca dyrektora ds. technicznych i utrzymania ruchu - Piotr Szewczyk. Po wizycie w "Orlim Stawie", przyszła pora na zagadnienia związane z infrastrukturą drogową. Umożliwiło to spotkanie z dyrektorem Wydziału Dróg Starostwa Powiatowego w Kaliszu - Pawłem Kociokiem oraz kierownikiem Oddziału Bieżącego Utrzymania Dróg Norbertem Wawrzyniakiem. Ostatnim punktem wtorkowych wizyt była siedziba fundacji "Z Godnością", reprezentowaną przez Ewę i Łukasza Goździewiczów, która administruje m.in. Dom Seniora "Bursztynowe Zacisze" w Liskowie. Oprócz szczegółowego przedstawienia profilu działalności Fundacji i prowadzonych przez nią placówek, nasi goście mogli zwiedzić zlokalizowany na Zagorzynku Ośrodek Dziennego Pobytu skierowany do osób starszych i z chorobami neurodegeneracyjnymi.

 

Wizyta delegacji z Mołdawii w powiecie kaliskim zakończyła się uroczystym śniadaniem w restauracji KTW Park, w którym oprócz zagranicznych gości uczestniczyli wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy oraz dyrektor Wydziału Informacji, Promocji i Obsługi Rady Wioletta Przybylska.

 

 Fotorelacja
Zapytaj prawnika

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl