iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.

Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostkiiPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie
Kalisz

Nabór do szkół dwoma drogami

2019-02-19 11:02:00

Zdjęcie: Archiwum
Samorządy i szkoły w całym kraju – także w Kaliszu – przygotowują się do naboru do szkół. Wiele pytań i wątpliwości budzą szczególnie zasady przyjęcia uczniów do szkół ponadgimnazjalnych oraz ponadpodstawowych.

Wydział Edukacji kaliskiego magistratu szacuje, że do klas pierwszych znajdujących się w mieście szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych przyjętych zostanie około 3800 uczniów, na co składają się i absolwenci szkół w Kaliszu, i w powiatach ościennych. Fakt, że w jednej procedurze naboru będzie brała udział młodzież ucząca się dwoma torami programowymi rodzi dużo pytań.

- Tegoroczny nabór to duże wyzwanie dla samorządu i szkół. Pojawia się sporo pytań od rodziców uczniów, którzy kończą gimnazja oraz ósme klasy szkół podstawowych, samej młodzieży i nauczycieli – podkreśla wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, odpowiedzialny za edukację.Oferta kaliskich publicznych szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych będzie miała charakter symetryczny. Oznacza to, że każda szkoła przygotuje taką samą liczbę i rodzaje oddziałów zarówno dla absolwentów podstawówek, jak i dla absolwentów gimnazjów. To uzasadnione z powodu porównywalnej liczby kandydatów w obu rocznikach. Ponadto uczniowie będą mogli dokonać wyboru maksymalnie sześciu, a nie jak do tej pory trzech szkół, w których chcieliby kontynuować naukę. Podobnie jak w poprzednich latach klasy będą liczyły po trzydzieścioro dwoje uczniów. 

- Podtrzymuję, w kontekście Kalisza, zapewnienie Ministerstwa Edukacji Narodowej, że każdy absolwent gimnazjum lub szkoły podstawowej znajdzie w kaliskich szkołach miejsce do kontynuowania nauki. Od wielu lat sieć szkół w naszym nie zmienia się, nie ma tylko jednej szkoły z ulicy Żwirki i Wigury, która została przeniesiona i połączona z inną placówką. Nie likwidowaliśmy żadnych szkół po reformie wprowadzającej gimnazja, jak to robiły niektóre samorządy. Dzięki temu nie mamy teraz problemu z brakiem miejsca dla większej liczby uczniów – mówi Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji.

Ważnym celem miasta jest także przeprowadzenie przez szkoły takiego naboru, aby lekcje trwały maksymalnie do godziny 18:00. Chodzi tu o bezproblemowy powrót uczniów do domów oraz umożliwienie im udziału w zajęciach pozaszkolnych. 

Łącznie w roku szkolnym 2019/2020 w liceach ogólnokształcących i szkołach zawodowych uruchomionych zostanie sześćdziesiąt pięć oddziałów. Nabór będzie prowadzony drogą elektroniczną na dwóch platformach – jednej dedykowanej absolwentom szkół podstawowych, drugiej przeznaczonej dla uczniów, którzy ukończyli gimnazja.

 

Źródło: kalisz.pl


Zapytaj prawnika

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl