iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl
Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama Rynku Pracy

Polub nas na Facebook
Reklama w Gazecie InternetowejInformator Budowlany

Reklama w Gazecie Internetowej

Kalisz

Na ławeczce z Szolcem - Rogozińskim

2017-10-31 11:23:24

Zdjęcie: kalisz.pl/Katarzyna Ciupek, Anna Błaszczyk
Wczoraj zaprezentowano ławeczkę, na której przysiadł Stefan Szolc-Rogoziński. Stanęła w samym sercu miasta, w pobliżu Mostu Kamiennego. Rozmaite wydarzenia organizowane w ramach obchodów roku Rogozińskiego popularyzowały wiedzę o życiu i dokonaniach podróżnika. Trwałym ich śladem pozostanie ławeczka.

- To piękny moment obchodów roku Stefana Szolca-Rogozińskiego. Zachęcam kaliszan oraz ich gości, by przysiadali się do podróżnika, robili pamiątkowe zdjęcia, ale też pozwolili się zainspirować siedzącą tu postacią – mówił prezydent Grzegorz Sapiński.

 

Zrealizowana koncepcja ławki Stefana Rogozińskiego autorstwa firmy ART SEWI Wioletta Buczek-Warszawa, Sebastian Warszawa została wybrana spośród sześciu nadesłanych w odpowiedzi na ogłoszone przez Miasto Kalisz zapytanie ofertowe. Do komisji dokonującej wyboru zaproszono - obok przedstawicieli władz samorządowych - plastyk miejską oraz przedstawicieli kaliskiego środowiska artystyczno - naukowego i działającego przy prezydencie Komitetu Rewitalizacji.

 

Zdaniem członków komisji zwycięska koncepcja wyróżnia się walorami artystycznymi. Podkreślano, że jest ona nowoczesna w formie, a jednocześnie bardzo dobrze realizuje założenia ideowe, nawiązuje do życia i dokonań Stefana Rogozińskiego. Projekt ma walory edukacyjne, w sposób jednoznaczny wskazuje na działalność przedstawionej postaci. Zaproponowane materiały: brąz i kamień naturalny w dwóch kolorach dobrze wpisują się w otoczenie, nie kolidują z zabytkowym mostem i al. Wolności.
- Ławeczka odbiega od klasycznego kanonu. Jest to rozkładająca się mapa, na której siedzi Szolc-Rogoziński. Chcieliśmy przenieść formę realistyczną samej postaci i połączyć ją ze sztuką współczesną – mówili przedstawiciele firmy ART SEWI, Wioletta Buczek-Warszawa i Sebastian Warszawa, autorzy koncepcji.

 

Na wczorajszą prezentację ławeczki przybyli również harcerze z 62. KDH „Brzoza” im. Stefana Szolca-Rogozińskiego, którzy podkreślają, że pamiętają o podróżniku, stawiając go za wzór postaw, zachowania, idei.

 

Wszystkie działania związane z postawieniem pomnika były uzgadniane z kaliską Delegaturą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prace przebiegały zgodnie z ustalonymi terminami. Za wykonanie ławeczki i jej montaż miasto zapłaciło 140 tysięcy złotych brutto.

 

- Kolejnym tego typu przedsięwzięciem będzie wykonanie tablicy upamiętniającej rodziców Stefana Szolca-Rogozińskiego, która znajdzie się w miejscu pochówku przodków podróżnika na zabytkowym Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy Rogatce – dodał wiceprezydent Artur Kijewski. Tablica z piaskowca zawierająca inskrypcję dotyczącą rodziców Szolca oraz samego podróżnika zostanie umieszczona przy grobowcu rodziny Repphanów najprawdopodobniej jeszcze w listopadzie.

 

Ławeczka przy Moście Kamiennym to nie jedyne miejsce, nawiązujące do postaci Szolca-Rogozińskiego. Już teraz można wybrać się na spacer po Kaliszu śladami wielkiego podróżnika i odkrywcy. Umożliwia to quest, który opracował dr Piotr Sobolewski. Wierszowana forma, pełna zagadek, zachęca do odwiedzenia miejsc związanych z Szolcem-Rogozińskim. Quest jest dostępny w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Zamkowej.

Źródło: kalisz.pl/Katarzyna Ciupek, Iwona Cieślak

Zapytaj prawnika


Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama Informatora Budowlanego

Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama Informatora Ślubnego


Telefony alarmowe, wsparcia i informacyjne w Kaliszu.


Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama w Gazecie Internetowej

iKalisz.pl reklamy iKalisz.pl reklama w sieci gazet