iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.

Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostkiiPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie
Kalisz

Mieszkanie chronione oddane do użytku

2019-02-04 10:02:00

Zdjęcie: kalisz.pl/Iwona Cieślak
Zostało oddane do użytku czwarte w Kaliszu mieszkanie chronione. - To bardzo dobra forma wsparcia dla osób z różnymi problemami życiowymi, w tym z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną. Mieszkanie chronione uczy samodzielności, pozwala uczestniczyć w życiu społecznym i ułatwia integrację - mówi Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza.

Mieszkanie chronione mieści się przy ul. Widok. Lokal mieści się na parterze kamienicy, w niewielkiej odległości od centrum miasta. Przeznaczone jest dla 6 osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, przede wszystkim intelektualnej. Składa się z czterech pokoi (dwóch dwuosobowych i dwóch jednoosobowych), wspólnej kuchni, jadalni i pomieszczenia gospodarczego oraz trzech łazienek dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Wyposażony jest w niezbędne meble, sprzęt gospodarstwa domowego, telewizor, komputer oraz artykuły i przedmioty codziennego użytku. Dziś lokatorów odwiedzili Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza, wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, Karolina Pawliczak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kalisza, Eugenia Jahura, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Elżbieta Marczyńska, dyrektorka CiK oraz Marzena Wojterska, dyrektorka Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych. Symboliczną wstęgę przecięli mieszkańcy, oni też byli gospodarzami spotkania. 

- W lokalu mieszkają osoby niespokrewnione ze sobą, ale mamy nadzieję, ze stworzą one rodzinę, która będzie sobie pomagać i wzajemnie się wspierać. Z naszych obserwacji wynika, że w funkcjonujących w Kaliszu mieszkaniach chronionych panuje rodzinna, ciepła atmosfera – mówi Eugenia Jahura, dyrektorka MOPS w Kaliszu. - Mieszkanie chronione gwarantuje lokatorom przedłużenie aktywności społecznej i zapewnia dalsze funkcjonowanie w środowisku lokalnym, przy wsparciu i pomocy opiekunów. Opóźnia się więc lub wręcz eliminuje konieczność skierowania tych osób do domów pomocy społecznej.

 

Mieszkania chronione mają dodatkowy atut. Opłaty związane z utrzymaniem w nim osoby niepełnosprawnej są niższe w porównaniu do kosztów jakie trzeba ponieść za pobyt w DPS-ie.

Łączny koszt - remont i wyposażenie - mieszkania chronionego wyniósł 200.000,00 zł.
W ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Miasto Kalisz pozyskało 100.000,00 zł. Pozostałą część przeznaczyło z własnych środków. Mieszkanie powstało w ramach programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”.

 

 
Źródło: kalisz.pl/Iwona Cieślak


Zapytaj prawnika

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl