iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama Rynku Pracy

Polub nas na Facebook
Reklama w Gazecie InternetowejInformator Budowlany

Reklama w Gazecie Internetowej

Poniedziałek
10
grudzień
2018
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
26
27
28
29
30
Kalisz

Goście z Mołdawii

2018-12-04 08:54:28

Dwuosobowa delegacja z miasta Bielce w Mołdawii przebywała od 30 listopada do 2 grudnia w Kaliszu i powiecie kaliskim. Głównym przedmiotem zainteresowania gości z Mołdawii był system gospodarowania odpadami komunalnymi w naszym powiecie. Delegacja z Bielc wzięła również udział w XVI Świątecznym Spotkaniu z Tradycją, które odbyło się w minioną sobotę w Liskowie.

Larisa i Vitalii Dumitrascu na co dzień są związani ze Stowarzyszeniem Dom Polski w Bielcach. Głównym przedmiotem zainteresowania gości z Mołdawii był system gospodarowania odpadami komunalnymi. Dlatego też, najważniejszym punktem pobytu zagranicznej delegacji była wizyta w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw". Wizyta w zakładzie rozpoczęła się od prezentacji multimedialnej ukazującej działalność Związku Komunalnego Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" oraz zagadnienia związane z fukcjonowaniem zakładu "Orli Staw". Wkróce po tym, nasi goście z Mołdawii zwiedzili teren zakładu, dzięki czemu mogli na żywo obejrzeć wszystkie obiekty i zastosowane technologie.

 

Podczas pobytu w Kaliszu, delegacja z Mołdawii spotkała się także ze Starostą Kaliskim Krzysztofem Nosalem, który przedstawił gościom m.in. polskie doświadczenia związane z funkcjonowaniem samorządu. W przedostatnim dniu wizyty, Larisa i Vitalii Dumitrascu wzięli także udział w XVI Świątecznym Spotkaniu z Tradycją, które było znakomitą okazją by poczuć klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Bielce to drugie co do wielkości miasto w Mołdawii, które liczy ok. 123 tysięcy mieszkańców. Zamieszkuje tam bardzo dużo Polaków. Nic zatem dziwnego, że na tym obszarze działa sporo organizacji polonijnych. Jedną z nich jest Stowarzyszenie Dom Polski. To organizacja będąca miejscem spotkań wszystkich Polaków. Prowadzone są tam m.in. kursy języka polskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przy Stowarzyszeniu działają zespoły artystyczne, w których repertuarze są polskie i mołdawskie tańce i pieśni ludowe oraz współczesne aranżacje. Ważnym kierunkiem działalności Domu Polskiego w Bielcach jest także kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na terytorium Mołdawii. Stowarzyszenie liczy obecnie ok. 350 członków.

 
FotorelacjaZapytaj prawnika


Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama Informatora Budowlanego

Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama Informatora Ślubnego


Telefony alarmowe, wsparcia i informacyjne w Kaliszu.


Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama w Gazecie Internetowej

iKalisz.pl reklamy iKalisz.pl reklama w sieci gazet