iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl
Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama Rynku Pracy

Polub nas na Facebook
Reklama w Gazecie InternetowejInformator Budowlany

Reklama w Gazecie Internetowej

Kalisz

Cyfrowe zasoby w kaliskiej bibliotece

2018-01-17 09:33:55

Zdjęcie: kalisz.pl
Wczoraj, w Bibliotece Głównej przy ul. Legionów 66, odbyła się prezentacja Cyfrowej Wypożyczalni Międzybibliotecznej Książek i Czasopism Naukowych ACADEMICA.

Z propozycją realizacji zadania Biblioteka Narodowa zwróciła się do prezydenta Grzegorza Sapińskiego, który przychylnie odniósł się do projektu i przekazał zadanie do bezpośredniej realizacji Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Samorząd wsparł Instytucję przekazując fundusze na zakup sprzętu niezbędnego do obsługi systemu. Kaliska Książnica jest pierwszą placówką w naszym mieście, która uruchamia ww. Wypożyczalnię.
 


Dzięki wdrożeniu projektu czytelnicy MBP będą mogli korzystać na miejscu z szerokiej bazy zasobów cyfrowych Biblioteki Narodowej, obejmującej książki i czasopisma naukowe z różnych dziedzin wiedzy, literaturę piękną (w tym tytuły chronione prawami autorskimi), a także grafiki, plakaty, fotografie, rękopisy, pocztówki, mapy, nuty i inne dokumenty. Zasób ten to ponad 1,9 mln. publikacji.
 


ACADEMICA umożliwi korzystanie online z zasobów dużych bibliotek naukowych. O ile użytkowanie domen publicznych możliwe jest w otwartym internecie, to utwory chronione prawem autorskim, a jest to 1,1 mln., udostępniane są bezpłatnie na terminalach bibliotek, które nawiązały współpracę w tym zakresie z Biblioteką Narodową. Przyłączenie do systemu, jak również późniejsze korzystanie z niego jest bezpłatne.

 

POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w tym serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość.

 

Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2 000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Rocznie to ponad 17 milionów skanów.

 

POLONA umożliwia użytkownikom tworzenie własnych kolekcji, pracę z aktywną warstwą tekstową (OCR), dodawanie notatek i zakładek do obiektów. Cyfrowa biblioteka wyposażona jest w zaawansowane wyszukiwanie oraz filtry do przeglądania zbiorów.

 

Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Źródło: kalisz.pl/WKST UM w Kaliszu

Zapytaj prawnika


Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama Informatora Budowlanego

Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama Informatora Ślubnego


Telefony alarmowe, wsparcia i informacyjne w Kaliszu.


Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama w Gazecie Internetowej

iKalisz.pl reklamy iKalisz.pl reklama w sieci gazet