iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.

Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostkiiPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie
Artykuł sponsorowany

Co każdy powinien wiedzieć o implantach zębów?

2018-02-23 13:02:00

Implant dentystyczny jest jednym z najlepszych i najwygodniejszych sposobów na zastąpienie brakujących zębów. Jako jedyne rozwiązanie nie maskuje ubytków, tylko imituje prawidłowo funkcjonujący ząb. To odpowiednik korzenia zęba, osadzony w kości żuchwy lub szczęki stanowiący filar dla obudowy protetycznej.

Wyróżniamy implanty zębów jednoczęściowe i dwuczęściowe składające się z wszczepu (trzonu) umieszczanego w kości oraz łącznika (wkładu) utrzymującego koronę. Wewnątrz implantu znajduje się gwint, który scala obie części. Łącznik wykonuje się z różnych materiałów w zależności od miejsca założenia implantu i jego kąta nachylenia. Do wykonania implantów najczęściej wykorzystuje się tytan, który jest metalem całkowicie biozgodnym, przez co nie wywołuje uczuleń i nie podrażnia. Cechuje go wybitna właściwość osteointegracji, czyli trwałego zrastania się z kością. Innym wykorzystywanym materiałem jest tlenek cyrkonu, dzięki któremu implanty mają kolor zbliżony do tkanek zęba.

 

Implant tak samo jak naturalny ząb jest otoczony przez dziąsło, które chroni go przed infekcjami. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej może doprowadzić do stanu zapalnego zwanego periimplantitis, który w konsekwencji może skutkować utratą wszczepu.

 

Zabieg wszczepienia implantów odbywa się z powodzeniem w 98% przypadków. Istnieje bardzo mało przeciwwskazań uniemożliwiających przeprowadzenie go. Chociaż to najnowocześniejsza metoda na uzupełnienie braków w naturalnym uzębieniu, niestety nie jest dla każdego. Osoby które cierpią na takie schorzenia jak cukrzyca, wady serca muszą znajdować się pod stałą opieką lekarza. Dodatkowo niezbędna jest odpowiednia grubość i wysokość kości, brak stanów zapalnych jamy ustnej i obszarów okołokostnych. Osoby palące papierosy narażone są na większe ryzyko utraty implantów, ponieważ gojenie się śluzówki w jamie ustnej u palaczy jest znacznie upośledzone.

 

Dlaczego implanty są lepsze niż, tradycyjne mosty protetyczne, standardowe protezy zębowe?

Implanty:

 • wyglądają jak naturalne zęby,
 • aby je założyć nie trzeba szlifować sąsiednich, zdrowych zębów,
 • charakteryzuje je lepsza funkcjonalność, łatwiejsza higiena jamy ustnej,
 • dzięki nim kości nie ulegają zanikowi, dziąsła zachowują naturalny kształt a twarz estetyczny wygląd,
 • dzięki nim można odbudować bezzębie lub wypełnić duże ubytki za pomocą mostu na implantach,
 • procedura założenia implantu zębowego jest niezwykle skuteczna - tylko ok. 1,6% kończy się niepowodzeniem,
 • implant jest na całe życie, dlatego jest trwałym rozwiązaniem wartym swojej ceny.

 

Ruchome protezy:

 • należy je wymieniać średnio co 5 lat,
 • należy doliczyć koszt preparatów mocujących, środków do czyszczenia,
 • ruchoma proteza łatwo ulega uszkodzeniom podczas spożywania twardszych pokarmów,
 • powodują dyskomfort - o wiele słabiej przylegają do dziąsła, z czasem stają się luźne i mogą wypadać lub ruszać się w ustach,
 • ich używanie często powoduje zmniejszenie odczuwania smaków.

 

Mosty protetyczne:

 • aby je wykonać konieczne jest oszlifowanie sąsiednich, zdrowych zębów,
 • ich założenie jest możliwe tylko wtedy, gdy pacjent posiada własne zęby po lewej i prawej stronie luki zębowej, czyli nie można je zastosować w przypadku całkowitego bezzębia,
 • występuje możliwość uszkodzenia zębów filarowych i konieczności leczenia kanałowego.

 

Zarówno mosty protetyczne, jak i protezy mogą być zakotwiczone w szczęce poprzez implanty protetyczne, dzięki czemu można łatwo uzupełnić brak pojedynczego zęba lub całkowite bezzębie. Cały łuk lub kilka zębów da się umieścić w jamie ustnej za sprawą zaledwie 2 – 6 implantów. W przypadku rekonstrukcji całego łuku wymagane są minimum 4 implanty w szczęce oraz 2 implanty w żuchwie. Dzięki temu rozwiązaniu można zastosować stałe lub wymienne uzupełniania, których założenie nie będzie związane z ingerencją w strukturę pozostałych zębów.

 

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantów?

Wszczepienie implantów to zabieg wieloetapowy. Na samym początku niezbędne są konsultacje implantologiczne, które mają na celu zapewnienie maksimum powodzenia zabiegu i wykrycie ewentualnych przeciwwskazań. Należy wykonać szereg badań diagnostycznych aby mieć pewność, że spełniamy wszystkie wymagania niezbędne do przeprowadzenia zabiegu. Na takim spotkaniu lekarz implantolog oceni stan zdrowia, warunki kostne, wykona RTG panoramiczne zębów oraz zaproponuje przykładowy plan leczenia i jego kosztorys.

 

Zabieg wszczepiania implantów przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i często wynosi od 30 minut do dwóch godzin. Na samym początku niezbędne jest wywiercenie w kości otworu, w celu wkręcenia implantu. Jeżeli okaże się, że doszło do jej zaniku, niezbędna będzie augumentacja, czyli sterowana regeneracja. Istotne jest odpowiednie dopasowanie średnicy oraz głębokości wwiertów. Po stabilnym umieszczeniu implantu w wywierconym miejscu, lekarz zszywa ranę na około 7 – 14 dni. Po tym okresie szwy zostają zdjęte. Podczas gojenia się rany dochodzi do zrośnięcia sztucznego korzenia z kością, co trwa od około trzech miesięcy (dla implantów w żuchwie) do sześciu miesięcy (dla implantów w szczęce). Wpływ na długość leczenia ma odmienna struktura obu kości.

 

Kolejnym etapem jest wkręcenie śruby gojącej, dzięki której ostatecznie kształtowany jest kanał, który sięga od powierzchni tkanek miękkich do ramienia wszczepu. Brzeg wybranej nadbudowy szyjkowej powinien być optymalnie dopasowany, dlatego wykonuje się mały zabieg modelowania dziąsła. Regeneracja trwa zwykle 14 dni. Dopiero po niej możliwe jest wykonanie uzupełnienia protetycznego.

 

Ostatni etap wszczepienia implantów, to pobranie wycisków i montaż sztucznego zęba. Już na pierwszej wizycie ustalany jest odpowiedni kolor planowanej korony, mostu czy protezy. Podczas ostatniej wizyty należy już tylko zamontować gotowe zęby.

Od momentu wszczepienia implantów należy przestrzegać określonej diety i unikać nadmiernego nacisku na implant. Z czasem większość pacjentów wraca do normalnego trybu życia, jednak niezbędne są okresowe wizyty kontrolne.

 

Jakie są konsekwencje nie uzupełnienia braków w uzębieniu?

W przypadku braku uzupełnienia utraconego zęba, sąsiednie zęby bez oparcia będą ulegać zmianie położenia w kierunku brakującego zęba. Może to doprowadzić do znacznych przemieszczeń w jamie ustnej. Proces ten zachodzi w zależności od wieku człowieka i lokalizacji ubytku. Z czasem, w wyniku zmiany położenia zębów, może się rozwinąć choroba przyzębia, ponieważ dbanie o odpowiednia higienę jamy ustnej nie jest już takie łatwe. W przyszłości może to również skutkować próchnicą, obniżeniem się wyrostka zębodołowego i dalszej utracie zębów.

 

Dlaczego implantacja zaraz, po usunięciu zęba jest najlepszym rozwiązaniem?

Implantacja natychmiastowa, to najszybszy sposób implantacji, następujący bezpośrednio po zaplanowanym usunięciu zęba. Charakteryzuje się bardzo dobrą integracją implantu z kością. Implant może być założony na tej samej wizycie na której planujemy usunięcie korzenia, dzięki czemu czas leczenia zostanie skrócony. W dodatku takie rozwiązanie zapobiega resorpcji wyrostka zębodołowego i jest bardziej komfortowe dla pacjenta, który nie cierpi tak bardzo ze względów estetycznych.

 

Niestety, zabieg ten nie jest możliwy we wszystkich wypadkach. Jeżeli założenie implantu zaraz po usunięciu zęba jest niemożliwe, należy odczekać ok. 6 tygodni. W tym czasie nie dojdzie jeszcze do zaników kości i błony śluzowej a średnica zębodołu po usuniętym zębie osiągnie optymalną wielkość.

 


Artykuł przygotowany przez: 

Medyk Dent - implantami zębów zajmujemy się od 2004 roku. Gabinet znajduje się w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Sienkiewicza 4. Zapraszamy na bezpłatne konsultacje! Więcej informacji na temat implantów zębów można znaleźć na naszym blogu:

www.medykdent.pl/blog

 Zapytaj prawnika

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl